Головна Новини Кір: тіні забутого вірусу на Чортківщині

Кір: тіні забутого вірусу на Чортківщині

Недарма в народі кажуть: біда не сама ходить, а з дітками. Ще й не оговтались як слід від втихлої менш-більш пандемії коронавірусу, що два роки пантеличила весь світ, аж тут фаза повномасштабної війни. Часті повітряні тривоги, ймовірність ворожих «прильотів», жах та біль втрат. Здається, пережили найважчу в новітній історії України зиму – ось вона, довгождана весна. Аж тут – спалах кору. І то винятково – в Чортківській громаді. Що, як, наскільки загрозливо? Про це й прагнемо дізнатися в заступниці головного лікаря КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Чортківської міської ради Світлани ГРАБОВЕЦЬКОЇ, пише Чортків Сіті.

– Наразі в нашій громаді зареєстровано три випадки захворюваності на кір, – розповідає лікарка. – Це діти віком сім років (двоє) і 15 років. У двох легкий перебіг хвороби, а в однієї дитини – середнього ступеню важкості. Встановити першоджерело нелегко, бо явного контакту із хворим на кір у цих дітей не було. Оскільки є три випадки, ситуація відноситься до надзвичайних і відповідно реагування має бути швидким та чітким.

– І в чому воно полягає?

– Зокрема медичні працівники первинної ланки проводять щоденний огляд всіх дітей навчального закладу, де виявлено захворювання. За необхідності консультуємося з інфекціоністами «вторинки». Наприклад, минулої п’ятниці ми провели оперативну нараду, де наголосили на необхідності настороженості щодо кору при виявленні висипань різного характеру, специфічних симптомів, які бувають при кору в ротовій порожнині, детального аналізу при зборі анамнезу (розпитування) контактів із хворими. Також забезпечуємо проведення профілактичних щеплень контактним особам, які не хворіли на кір, не щеплені проти кору, не мають документально підтверджених даних про щеплення. Проводимо роз’яснювальну роботу серед населення щодо заходів профілактики кору, забезпечуємо дотримання санітарно-епідеміологічного режиму в наших закладах.

– Світлано Степанівно, а в чому криється підступність цього захворювання властиво на такому етапі?

– При огляді контактних по кору медичні працівники можуть виявити лише тих хворих, в яких є прояви інфекції. Але хочу наголосити, що інкубаційний, тобто прихований період при кору триває від семи до 21 дня. Це означає, що людина вже хвора, а ознак ніяких не має. У цей час вона теж заразна. Тому дуже важливо, щоб дорослі і батьки дітей слідкували за власним здоров’ям та здоров’ям своїх дітей і не пускали їх до школи за будь-яких ознак хвороби чи загальному нездужанні.

Фото: з відкритих джерел

– Гм, отже, йдеться і про здоров’я батьків. А хіба кір – не винятково дитяча інфекційна хвороба?

– Ні, не винятково – на кір хворіє й немало дорослих, хоча найсприятливіші до цього захворювання все-таки діти. Ось деякі дані статистики. У 2019 році в Україні захворіло на кір 43783 особи: 20359 дорослих і 23424 дітей. Від ускладнень тоді померло 16 людей. У Тернопільській області зокрема було зафіксовано 206 осіб захворілих – 73 дорослих та 133 дітей.

– Перелічите, на які саме симптоми потрібно звернути увагу?

– Перш за все нагадаю, що кір передається повітряно-краплинним шляхом від хворого до здорового. Інкубаційний період, як я вже казала, триває від 7 до 21 дня. Після нього настає період катаральних проявів, який характеризується підвищенням температури тіла, загальним нездужанням, кашлем, кон’юнктивітом, що проявляється сльозотечею, боязню світла та болем в горлі. Характерним симптомом для кору є поява на слизовій оболонці щік та задній стінці глотки білих плям (ніби посипано крупою). Через 4-5 діб з’являється висипка і може бути при цьому другий підйом температури до високих цифр. Властиво, що висипання мають етапність: на перший день вони з’являються на голові, шиї, верхній частині грудей; на другий – на тулубі та верхніх кінцівках; на третій день – на нижніх кінцівках.

– Чи обов’язково мають бути представлені всі перелічені симптоми, чи може бути тільки висипка?

– Не обов’язково. Навіть висипання можуть бути незначними, особливо у вакцинованих дітей. Симптоми більш виражені у не вакцинованих. Зазвичай вакциновані переносять кір у легкій формі.

Фото: з відкритих джерел

– А в нашій громаді багато не вакцинованих?

– За 2022 рік із 393-х запланованих на перше щеплення від кору вакциновано 260. Це становить 67%. А із 503 дітей, яких передбачалося вакцинувати вдруге, її виконано 258 дітям, що становить 52%.

– Здається, показники залишають бажати кращого…

– Так. У період загострення епідеміологічної ситуації по кору не вакциновані діти не можуть відвідувати ДДЗ, заклади освіти, басейн, танці, музичну школу і т. д.

– Повернімося до перелічених симптомів, характерних для кору. Здається, вони почасти мають спорідненість із симптомами при коронавірусній хворобі, про що ми не раз розповідали на газетних шпальтах – і в інтерв’ю з Вами також. Як же ж розрізнити?

– Так, на початку захворювання майже всі інфекційні хвороби протікають зі схожими симптомами і відрізнити їх важко. Тому лікар враховує патогномонічні (ті, що характерні саме для цієї хвороби ) ознаки та результати лабораторних обстежень, розпитує пацієнта, з ким він контактував, призначає повторний огляд, щоб зрозуміти динаміку.

– А якщо лікар все ж таки сумнівається, то які саме методи допоможуть у постановці діагнозу?

– Найточнішим буде дослідження методом ПЛР – полімеразно-ланцюгової реакції. Це коли ми знаходимо частинку самого вірусу (Morbillivirus). Можна визначити імуноглобуліни М і G. Такий аналіз роблять практично всі лабораторії. Якщо підвищені імуноглобуліни М – це засвідчує, що людина ймовірно хвора на кір. Якщо G – пацієнт вже перехворів на цю хворобу.

– Ймовірно – ще не означає 100%?

– Так, не означає. Тому що існує поняття «перехресного імунітету». Це означає, що цей показник може збільшуватися й при інших інфекціях. Але в таких випадках враховуються клінічні прояви. Наприклад, наявність висипань на тілі.

Фото: з відкритих джерел

– Світлано Степанівно, то як мають вчинити батьки, якщо зрозуміли, що їхня дитина хвора?

– Перш за все звернутися до сімейного лікаря чи педіатра. Після огляду лікар вирішує, чи лікувати дитину на дому, чи відправляти до стаціонару. В інфекційному відділенні лікарні виділено 25 ліжок для лікування хворих на кір. Якщо госпіталізації потребує дитина віком до трьох років, швидкою допомогою її доставляють у Тернопільську обласну лікарню.

– У таких випадках, мабуть, мають бути задіяні не лише медики, а й інші відповідні служби. Чи не так?

– Так. У нашій громаді створено оперативний штаб з координації заходів реагування на спалах кору, регулярно засідає комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Чортківській міській раді. Ухвалені рішення поширюються й на органи освіти, молоді та спорту тощо.

– Сподіваємось, цю тему ми ще порушимо в пресі ближчим часом.

– Неодмінно. Триматимемо читачів, загалом громадськість у курсі всіх подій.