![d95b8db30c7a814d](https://realno.te.ua/wp-content/uploads/2022/11/d95b8db30c7a814d-640x360.jpg)
Після 9 місяців повномасштабної війни народжуваність в Тернопільському обласному перинатальному центрі “Мати і дитина” зменшилася майже наполовину, порівняно з попередніми місяцями. Про це розповів генеральний директор медичного закладу Віктор Овчарук, повідомляє Суспільне.
За його словами, від початку року в перинатальному центрі народили майже 1800 жінок. Четверта частина з них – приїхали з областей, у яких тривають обстріли.
Тридцятирічна переселенка з Миколаївщини Оксана Ткаченко нещодавно народила у Тернополі. Новонароджена дівчинка – п’ята дитина у сім’ї.
![Оксана Ткаченко Оксана Ткаченко](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/952x1.78/002ac1164c2c14b9.jpg)
Оксана Ткаченко. Суспільне / Тарас Бурак
“У нас з чоловіком є найстарша донечка, потім у нас народилася двійня, потім хлопчик і от тепер знову маємо дівчинку. Новонароджену ми назвали Софійкою. Це наша найменша принцеса. Коли війни не було, то було набагато легше і спокійніше. А коли почалася війна, то вагітність протікає важче, бо є хвилювання. У мене зараз чоловік служить і тому мені не легко”, – розповіла Оксана Ткаченко.
![Оксана Ткаченко Оксана Ткаченко](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/952x1.78/3b23eb66a7bcb85f.jpg)
Оксана Ткаченко. Суспільне / Тарас Бурак
Валентина Мельник із Кременця каже, свою новонароджену дівчинку назве Яною. Жінка завагітніла у перший місяць війни.
“Війна – це стресова ситуація для всіх нас, але ж ми маємо надію на швидке її закінчення. Війна не вічна, а діти – наше майбутнє і вони повинні народжуватися. Тому я носила цю дитину із внутрішнім спокоєм, бо майбутнє має бути в будь-якому випадку”.
![Тернопільський обласний перинатальний центр "Мати і дитина" Тернопільський обласний перинатальний центр "Мати і дитина"](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/952x1.78/9db09172af3c8bbc.jpg)
Тернопільський обласний перинатальний центр “Мати і дитина”. Суспільне / Тарас Бурак
Генеральний директор обласного перинатального центру “мати і дитина” Віктор Овчарук розповідає, що у листопаді, порівняно з попередніми місяцями цього року, народжуваність в перинатальному центрі зменшилася майже на 50%.
![Тернопільський обласний перинатальний центр "Мати і дитина" Тернопільський обласний перинатальний центр "Мати і дитина"](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/952x1.78/98c29097bf8dacad.jpg)
Тернопільський обласний перинатальний центр “Мати і дитина”. Суспільне / Тарас Бурак
“За листопад місяць, який вже є 9-тим місяцем війни, приходять народжувати жінки, які завагітніти після 24-го лютого. Бачимо, що цих жінок значно менше. Ми, наприклад, маємо за місяць приблизно 100 пологів. Якщо порівняти з періодом до повномасштабної війни, то ми постійно мали в межах 170-200 пологів у місяць. Тобто ми вже спостерігаємо майже наполовину нижчий рівень народжуваності. Звичайно, в нас є багато переселенок, які народжують, це десь четверта частина всіх пологів у нашому перинатальному центрі. А в нас вже від початку року приблизно 1800 матусь народили, то четверта частина з них – переселенки. Ще одна проблема, яка виникає – це утримання закладу і виплата зарплат, оскільки Національна служба здоров’я виплачує за медичний випадок і також за пологи. На сьогодні пологи вартують 15 тисяч гривень. Тому можна легко порахувати: якщо кількість пологів зменшилася майже наполовину, то і коштів надійде менше. Звичайно постане питання як його утримувати перинатальний центр і чи потрібно його оптимізовувати”.
![Тернопільський обласний перинатальний центр "Мати і дитина" Тернопільський обласний перинатальний центр "Мати і дитина"](https://cdn4.suspilne.media/images/resize/952x1.78/2da1b8a279dde013.jpg)
Тернопільський обласний перинатальний центр “Мати і дитина”. Суспільне / Тарас Бурак