Із щоденних поліцейських повідомлень виникає відчуття, що живемо у час всесвітнього шахрайства. Звісно, це не так – більшість людей є добропорядними. Однак купка дуже активних негідників здатна не лише обібрати до нитки, а й знівелювати віру у нормальні стосунки поміж людьми. Той, хто потерпів від ошуканства, дивиться на світ насторожено й з підозрою сприймає добрі наміри та порухи навколишніх. На жаль, ось такий зворотній бік медалі ошуканств – втрата віри, уразливість, невпевненість у собі, пише газета “Свобода“.
За останній тиждень жителі області зазнали чимало втрат від цього виду злочинів.
Фейкова справа жительки с.Біла
Більше одинадцяти тисяч доларів втратили троє жителів Тернополя та області, довірившись жительці села Біла. З’ясовувати методи її «заробітків» почали працівники Тернопільського райуправління поліції. У ході проведення слідчо-оперативних заходів стало відомо, що жертвами жінка обирала своїх знайомих або їхніх друзів. Усім пропонувала вкладати у розвиток бізнесу і отримувати з цього відсотки. Вона переконала, що має за кордоном родича, який зможе передавати в Україну якісну техніку.
Одна із потерпілих, поспілкувавшись із зловмисницею в Інтернеті, віддала їй на «спільний бізнес» 8500 доларів.
Інша потерпіла, тернополянка, теж повірила розповідям про хороші відсотки від продажу і вклала у фейкову справу 1500 доларів.
Коли настав час сплачувати відсотки, шахрайка почала вигадувати щоразу нові виправдання. Люди зрозуміли, що ошукані, й звернулися до поліції.
Відомо, що в пастку шахрайки потрапило більше 25 осіб. Люди добровільно віддали їй майже 400 тисяч гривень. Повідомили у відділі комунікації обласної поліції й про ще одну сферу діяльності хитрої жінки. Подружжя з Тернопільського району у лютому оплатило їй 700 доларів за курси з ортодонтії, які мали відбутися у квітні.
Місцеперебування підозрюваної встановлюють. Шахрайка відповідатиме за частиною 2 статті 190 ККУ – шахрайство, що завдало значної шкоди.
Шахраї он-лайн
Понад 129 тисяч гривень – саме стільки заробили за минулі вихідні «мобільні» шахраї на довірі людей, викравши гроші з їхніх кредитних карток. У таку халепу потрапили троє жителів області. Понад 39 тисяч гривень втратила 32-річна жителька Бучача. Вона допомагала банківському псевдопрацівнику «убезпечити» свою картку та назвала CVV-код на звороті, а згодом і код з смс-повідомлення. У такий же спосіб втратила 18 тисяч гривень і жителька села Петриків, що біля Тернополя.
Оновила на прохання афериста інформацію про банківську картку 24-річна тернополянка. Після цього оновлення захисних даних зникло 12 тисяч гривень.
Найбільшу суму – понад 60 тисяч гривень – невідомий зумів за декілька хвилин вкрасти у 31-річної жительки обласного центру. У розмові запевнив потерпілу, що задля безпеки (нібито зафіксовано несанкціонований доступ) потрібно створити інший рахунок і перевести гроші туди. Відтак жінка власноруч перевела гроші злодію.
За усіма фактами шахрайських дій розпочато кримінальні провадження.
У поліції застерігають: ніколи не надавайте інформацію про свої картки третім особам, навіть якщо вони звертаються до вас нібито від банку! Негайно припиняйте розмову, якщо вас лякають тим, що картка заблокована, чи злочинці зламали рахунок. Не відповідайте на запитання про термін дії картки, тризначний номер на звороті картки, паролі, коди банків та мобільних операторів. Ігноруйте прохання сфотографувати та переслати фото платіжної картки, перейти за посиланням та зазначити всі персональні дані і реквізити платіжної картки. Не вірте у допомогу телефоном – такі дії не виконує жоден працівник банку чи поліцейський Кіберполіції!
Зник гість, а разом з ним дорогий телефон
Мобільний телефон вартістю понад 13000 гривень став об’єктом злочину жителя Скалата. Чоловік увійшов у довіру до тернополянина та привласнив його майно.
Як розповів потерпілий, на одній із вулиць Тернополя він познайомився з чоловіком, якого запросив до себе в квартиру погостювати. Під час спільного застілля новий знайомий попросив мобільний, аби здійснити терміновий дзвінок. Господар не відмовив новому приятелю. Опісля, перебравши зайвого, заснув. Вранці тернополянин прокинувся й виявив відсутність гостя й мобільного телефону.
У ході оперативно-розшукових заходів працівники поліції встановили особу підозрюваного – це житель Скалата, 1990 року народження. Викрадене майно він реалізував в ломбард.
Відомості про злочин внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відповідно до частини 1 статті 190 Кримінального кодексу України – шахрайство.
Оренда обернулася втратою коштів
700 гривень втратила 22-річна тернополянка. Дівчина оплатила гроші за найм квартири подобово, однак як виявилося згодом, потрапила в шахрайську пастку.
Вона розповіла, що на сайті оголошень знайшла допис про оренду квартири. Зателефонувала до орендаря та узгодила умови найму. Чоловік попросив здійснити попередню оплату – як гарантію домовленості. Потерпіла за лічені хвилини перевела кошти, а вже наступного дня зрозуміла, що її ошукали, адже мобільний телефон орендаря був вимкнений.
Правоохоронці радять, як не потрапити на гачок шахраїв при оренді житла. Реальні власники квартир ніколи не обмежують свою рекламу одним Інтернет-ресурсом. Якщо вам сподобалась пропозиція на сайті оголошень, під час телефонної розмови запитайте, де ще можна знайти оголошення про ці апартаменти. Нерідко в людини, яка займається здаванням житла в оренду, є особистий сайт. Це додає гарантії клієнту.
Щоб перевірити реальність пропозиції самотужки, достатньо лише ввести номер власника або адресу квартири в пошуковій системі. Ви отримаєте список сайтів, де розміщувалася ця квартира.