Оплата комунальних послуг в опалювальний період «з’їдає» чималу суму у бюджеті кожної сім’ї. А у завищених тарифах громадяни звинувачують центральну владу.
Чи так це насправді? Хто формує тарифи? Чи реально зменшити вартість послуг теплопостачання та як це зробити?
Хто встановлює тарифи
В Україні працює 1644 теплопостачальних підприємств. І лише 26 з них – ліцензіати Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Всі інші – підпорядковані органам місцевого самоврядування. Вони затверджують тарифи, які розробляють теплопостачальні підприємства. І до цього процесу не має відношення ні Уряд, ні міністерства.
У різних містах ціни на тепло різні: у Тернополі 1 кГал тепла коштує 1249 грн., в Івано-Франківську – 1312 грн., у Луцьку – 1847 грн., у Чернігові – 1737 грн. Але і Тернопіль, і Луцьк купують газ по однаковій ціні.
«При однаковій ціні на газ маємо різницю 30-40% на вартість тепла. Я розумію, що різниця може бути. Але через те, що технології виробництва різні. І тут виникає питання: а що зробили місцеві керівники, адже більшість ТКЕ належить муніципалітетам?» – зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Тому він доручив представникам місцевої влади навести порядок з тарифами за послуги теплопостачання.
Чому вартість тепла різна
Відповідь проста: після тарифної децентралізації місцеві органи самоврядування отримали повноваження встановлювати тарифи на послуги теплопостачання. Однак це призвело до того, що у багатьох населених пунктах почали встановлювати завищені і нічим не обґрунтовані тарифи. Не центральна влада, а органи місцевої влади несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах. А вони мають бути 100% справедливими.
Як знизити вартість тепла
Для того щоб знизити вартість тепла необхідно провести низку заходів. Перший – встановлення лічильників і у кожному домі. Другий – впровадження заходів енергозбереження на місцях.
«79% в структурі витрат домогосподарств за спожиті житлово-комунальні послуги – це тепло. Суттєво зменшити нарахування можливо за рахунок встановлення 100% обліку теплової енергії, і ця вимога прописана в Законі України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», – зазначив заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Едуард Кругляк.
Наразі обліковується лише 80% використаної теплової енергії. Майже стовідсотковий облік – у Хмельницькій, Вінницькій, Харківській, Черкаській і Запорізькій областях.
Нагадаємо, 30 січня 2019 року Уряд зобов’язав НАК «Нафтогаз України» встановити прилади обліку газу у кожній українській хаті. Встановлення безкоштовних лічильників – крок до ліквідації корупції в газовій сфері та зменшення кінцеве навантаження на вартість природного газу для побутових споживачів.
Гроші на проекти є!
Впровадження заходів енергозбереження – ще один дієвий механізм знизити вартість тепла. Адже застарілі трубопроводи є причиною тепловтрат, інколи навіть на 15%.
Кошти на ці потреби є, але з поставленим завдання справилися не всі. Так, 12,5 млрд. грн. виділено минулого року на проекти саме з модернізації комунальних мереж та на підготовку до опалювального сезону 2018-2019 років. Натомість, витрачено лише 3 млрд. грн.
«Сьогодні у нас 20 тис. км мереж. Скільки відремонтували, знаєте? Лише 240 км мереж. Відчуваєте різницю? Ми з 12,5 млрд. тільки 3 направили на ці цілі, – сказав Глава Уряду. – Аварійних мереж в країні – 7 тис. км. І власники їх – місцева влада. Це ваша відповідальність!».
Він закликав міських голів подати чіткий план модернізації й розвитку ЖКГ на 2019-2020 роки та інвестувати у котельні і мережі. Адже переобладнання газових котелень на енергоефективні допоможе знизити тарифи.
Захист від завищених платіжок
Організації, що постачають енергоресурси, чекають ретельні перевірки і штрафи за незаконно завищені платіжки громадянам. Нагадаємо, облгази подали на державу в суд, через що в країну повернулися завищені, нічим не обґрунтовані норми газу. Уряд унеможливив неправомірні нарахування постачальників газу для домогосподарств без лічильників і затвердив нові норми газу. Тому за завищеними нормами, які виставляють облгази, платити не потрібно.
За словами Володимира Гройсмана, до цієї роботи мають активно долучитися й представники місцевої влади.
«Все, що зараз відбувається, – це беззаконня з боку різних постачальних організацій. Я прошу: наведіть порядок і захистіть людей. Це чітка вимога», – сказав Глава Уряду.